ERASMUS PROJEMİZİN SON ETKİNLİKLERİ OLAN 5. ULUSÖTESİ PROJE TOPLANTISI VE FİNAL KONFERANSIMIZ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

AB’nin Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye, İtalya, İspanya ve Almanya’dan 7 ortak kuruluş ile birlikte yürüttüğümüz “Ticari Araç Şoförlerinin Mesleki Yeterliliklerinin Artırılması Projesi”nin 5. Ulus Ötesi Proje Toplantısı gerçekleştirildi. 12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde Ankara/Türkiye’de organize edilen toplantının ev sahipliğini Türkiye ortağımız MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü yaptı. Toplantıya 6 proje ortağı kurum/kuruluş (TŞOF, MEB, TÜMEDEF, CNA, Training 2000 ve IBF) ile iştirakçi kuruluşumuz olan SUPSI’nin projeyi yürütmekten sorumlu temsilcileri katılım sağladı. İspanyol ortağımız PONS toplantıya online olarak katıldı.

Toplantıda proje genel olarak değerlendirildi ve kapanış ve final raporu ile ilgili yapılacak işler, hazırlanacak belgeler belirlendi. Ayrıca proje çıktılarının sürdürülebilirliği ve yeni proje fikirleri üzerinde konuşuldu.

12 Mayıs 2022 Perşembe günü 80 in üzerinde kişinin katılımıyla Final Konferansımızı da gerçekleştirdik. TŞOF konferans salonunda yapılan toplantıya ulaştırma ve eğitim sektörü ile ilgili birçok özel ve kamu kurum ve kuruluş (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, MEB, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TESK, Ankara ESOB, TOBB, KUTEM, Mesleki Eğitim Verenler Derneği, Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu, vb.) temsilcileri ile SRC eğitmenleri ve şehir içi yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş, servis araçları ve halk otobüsçüleri odalarının başkanları ile araç sahibi ya da şoförler katılmıştır. Ayrıca proje ortağı olan yerli ve yabancı kuruluşların temsilcileri de toplantıda yer almıştır. İspanyol ortağımız PONS temsilcileri toplantıya online olarak bağlanmıştır.

Toplantı TŞOF Başkan Vekili Mehmet Yiğiner’in açış konuşması ile başlamış, ardından TÜMEDEF Başkanı Talat Yıldız ve MEB ÖÖKGM Daire Başkanı Fatih Kıratlı’nın açılış konuşmaları ile devam etmiştir. Toplantı gündemi gereğince projenin kısa bir tantıtımından sonra her bir fikri çıktının sorumlusu kuruluş temsilcileri tarafından çıktılar katılımcılarla paylaşılmıştır. Katılımcıların görüş ve önerilerinin alındığı genel değerlendirme bölümü ile toplantı sona ermiştir. Proje ve çıktıları katılımcılar tarafından olumlu karşılanmış ve katılımcılar projenin ulaştırma ve eğitim sektörüne yenilikçi uygulamalar ve yeni bakış açıları getireceğine olan inaçlarını vurgulamışlardır.